מדיטציה

תודה לאל, יש לנו מחשבות. אילולא המחשבות, לא היינו יכולות לכתוב את המילים האלה על המסך. לא הייתם יכולים לקרוא אותם. לא היינו יכולות להרים את העיניים לשמים, לראות כוכבים ולתהות על עולמות רחוקים.

מהרגע בו שאפנו את השאיפה הראשונה שלנו, מהרגע בו הגענו לחיים על פני כדור הארץ, נדרשנו לטיפול ולתחזוק של הגוף והנשמה איתם הגענו.

הגוף שלנו זקוק למזון מזין ומיטיב. העור, השיער הציפורניים, האיברים האינטימיים זקוקים לניקיון מתמיד. אין אנו יכולים לחיות ללא מזון וללא תחזוקת גוף.

אבל זה לא מספיק.

יש לנו גם רגשות. רגשות שמבעבעים מתוך עומקי הנשמה. וגם הנשמה זקוקה לתחזוקה. אנחנו זקוקים לאנשים נוספים סביבנו שמספקים לנו צוהר דרכו אנחנו יכולים להביט על עצמינו. אנחנו צריכים חברה טובה. אנחנו צריכים לתחזק מערכות יחסים עם משפחה ועם חברים. לא טוב היות האדם לבדו.

אבל זה לא מספיק.

נתברכנו גם במחשבות.

ותודה לאל שיש לנו מחשבות.

אילולא המחשבות, לא היינו יכולות לכתוב את המילים האלה על המסך. לא הייתם יכולים לקרוא אותם. לא היינו יכולות להרים את העיניים לשמים, לראות כוכבים ולתהות על עולמות רחוקים.

ומה עם המחשבות? האם המחשבות אינן זקוקות לתחזוקה? האם אנחנו אמורים להתנהל בעולם בו המחשבות צפות ועולות כרצונן? ללא השתתפות שלנו בתחזוקה שלהן? היכול להיות שדין הגוף והנפש שונים מדין המחשבה?

התשובה היא כמובן שלא. יש לנו דרך יפיפיה להביט על המחשבות שלנו, להביט אל תוך מקור המחשבות שלנו ולתרום לתחזוקה שלהן:

מדיטציה.

בין יתרונותיה הרבים של המדיטציה, היגיינה מנטאלית היא אחת מהם.

המדיטציה נותנת לנו אפשרות לעצור ולהביט לרגע אל תוך המעיין האינסופי, אל תוך הנביעה התמידית של המחשבות שלנו. להביט עליהן, להכיר במקור ממנו הן נובעות ועם תרגול יומיומי גם להחליט אילו מחשבות היינו רוצים לעודד ואילו מחשבות היינו רוצים שלא יצוצו כלל.

בחברה המודרנית שלנו, אנחנו עושים שימוש אינטנסיבי במחשבה. לא יכול להיות שניתן לעשות שימוש אינטנסיבי במשהו, כל דבר שהוא, ולא לדאוג לתחזוקה שלו.

המדיטציה מאפשרת לנו לנקות ולזקק את המחשבות.


מדיטציה מאפשרת לנו גם להיות נוכחים באופן מלא בחוויה הרגעית של חיינו. נוכחות מלאה ברגע נתון. היא מאפשרת לנו להביט ולראות עד כמה אנחנו עסוקים בעתיד ובעבר ומפספסים את היופי של מה שקורה בשניה זו. עכשיו. ממש עכשיו. עם כל אות שאנחנו קוראים במסך הזה. כרגע.

וכשהסיפורים נעצרים, כשהעולם דומם, כשאנחנו מתייחדים עם הרגע הנוכחי, התייחדות מלאה, אנחנו רואים כל כך יפה את המתנה של החיים שלנו כאן.

 

בשבילי, המדיטציה הפכה לדרך חיים. ממש לכורח. כמו מקלחת. כמו אוכל. אינני יכולה להעביר יום בלעדיה. אני ממש מחכה לרגע הזה ביום בו אני מתישבת, עוצמת את עיני ומתיחדת עם הדממה.